RSS      English

خانه گزارش های فنی

کاوشگر‌ها‌‌ی وب معنایی

هدف از یک کاوشگر وب معنایی، کشف اسناد وب معنایی و جمع آوری داده‌های آنها می باشد. برای این منظور می‌توان از کاوشگر‌های وب سنتی استفاده کرد. اما آنها تنها به متن صفحات وب توجه دارند و محتوای معنایی صفحه را در نظر نمی گیرند. از سوی دیگر، از آنجایی که بیشتر اسناد وب به فرمت HTML هستند، کاوش داده‌های معنایی تنها بر روی زیر مجموعه کوچکی از کل وب متمرکز خواهد بود.

ادامه مطلب: کاوشگر‌ها‌‌ی وب معنایی

ترجمه ماشینی مبتنی بر آنتولوژی

ترجمه ماشینی به عنوان یک کاندید جدی در تصاحب اولین جایگاه در میان 10 فناوری برتر دنیا که مدعی اند می توانند دنیا را به طور اساسی دچار تحول نمایند مدتهاست که مطرح بوده و دانشمندان و نظریه پردازان علوم مربوط به زبان شناسی و فنون مهندسی رایانه راهکارهای مشترک و متنوعی را برای حل مساله ترجمه ارایه نموده اند. با ظهور پدیده اینترنت و برداشته شدن موانع ارتباطی میان ملت ها، این موضوع بیش از پیش، مورد تقاضای ملل گوناگون،شامل گویش ها و فرهنگ های مختلف بوده است.

ادامه مطلب: ترجمه ماشینی مبتنی بر آنتولوژی

روشهای ساخت واژه نامه کلمات حسی

   هدف از تحلیل معنایی متون بدست آوردن اطلاعات جامع از دیدگاه های نویسندگان آنهاست. این امر با توجه به اینکه این قبیل اطلاعات دارای ساختار مشخصی نیستند و با توجه به گستردگی دامنه لغات و کاربرد های متنوع آنها در زبان کار دشواری است. روشهایی برای استخراج بار معنایی کلمات از متون پیشنهاد شده است.

ادامه مطلب: روشهای ساخت واژه نامه کلمات حسی

خلاصه سازي خودکار سند مبتني بر کاربر

با گسترش روزافزون حجم اطلاعات موجود در وب و افزايش چشم گير مقالات منتشر شده در زمينه هاي مختلف علمي ، دسترسي درست و مطالعه اطلاعات مورد نياز، همواره يکي از مشکلات محققان و پژوهشگران قرن 21 مي باشد. اينکه چه طور از يک طرف با اين حجم انبوه از داده ها  و از طرفي ديگر با زمان محدودي که در اختيار داريم ، بتوانيم مطالب مورد نياز خود را مطالعه کنيم و يا اينکه چه طور مي توان در روز چندين کتاب را مطالعه نمود و يا اينکه آيا مي توان سيستمي طراحي نمود که بتواند با داده هاي موجود به تمامي سوالات ما پاسخ دهد، اينها سوالاتي است که پاسخ آنها را مي توان  در يک سيستم خلاصه ساز متن جستجو کرد.
 

ادامه مطلب: خلاصه سازي خودکار سند مبتني بر کاربر

خلاصه‌سازی متن مبتنی بر پرس وجو

مسئله متن کاوی به دلیل تولید حجم زیاد اطلاعات متنی درشبکه‌های اجتماعی مختلف و وب امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده است از این بین مطالعه بر روی ابزارهايي نظير خلاصه‌سازهاي خودکار توجه زيادي را به خود جلب نموده‌اند و فعاليت‌هاي زيادي براي طراحي چنين ابزارهايي انجام شده است و روش های متفاوتی برای آن پیشنهاد شده است. یکی از چالش برانگیزترین مسائل در این مقوله ، خلاصه‌سازی براساس درخواست کاربر است در واقع ارائه خلاصه بر اساس یک سوال داده شده توسط کاربر است.

ادامه مطلب: خلاصه‌سازی متن مبتنی بر پرس وجو

خانه گزارش های فنی