RSS      English

خانه گزارش های فنی

پردازش زبان طبیعی

رشد پردازش زبان طبيعی يکی از زيرشاخههای با اهميت در حوزه گسترده هوش مصنوعی و دانش زبان‌شناسی‌ است. تلاش عمده در اين زمينه، ماشينی کردن فرايند درک و برداشت مفاهيم بيان شده توسط يک زبان طبيعی انساني است. به تعريف دقيقتر پردازش زبانهای طبيعی عبارت است از استفاده از رايانه به منظور پردازش زبان گفتاری و نوشتاری. پردازش زبانها و مکالمات طبيعي يکي از اموري است که با ورود فناوري رايانهاي به زندگي بشر مورد توجه بسياري از دانشمندان قرار گرفته است. حتي انديشه‌اي که تورينگ از ماشين هوشمند خود و تعريفي که او از هوش مصنوعي داشت، در مرحله اول مربوط به پردازش زبان طبيعي مي‌شد.

ادامه مطلب: پردازش زبان طبیعی

استخراج و بازیابی اطلاعات

امروزه استفاده از وب به یکی از عناصر حیاتی زندگی انسانی تبدیل شده است. حتی در بسیاری از جوامع زندگی روزمره آدمی در صورت اختلال در وب دچار مشکلات اساسی می شود. به همین دلیل حجم اطلاعاتی متنی در وب به طرز چشمگیری افزایش یافته است. حتی به صورت شهودی نیز می توان ادعا نمود که نرخ رشد اطلاعات متنی در دنیای امروزه از نرخ رشد داده به هر شکل دیگری مانند صوت، تصویر و ... بالاتر است. کاربران در میان این دریای داده های خام، همیشه به دنبال اطلاعات خاصی هستند. به این منظور احتیاج به پردازش متن و زبان که در حقیقت لایه بالایی متن می باشد، شدیداً وجود دارد. از این رو، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری نیاز به سیستم های پردازشگر زبان مانند، بازیابی کننده های اطلاعات، خلاصه سازها، مترجم ها و ... احساس می شود.

ادامه مطلب: استخراج و بازیابی اطلاعات

وب معنایی

شد پردازش زبان طبيعی يکی از زيرشاخههای با اهميت در حوزه گسترده هوش مصنوعی و دانش زبان‌شناسی‌ است. تلاش عمده در اين زمينه، ماشينی کردن فرايند درک و برداشت مفاهيم بيان شده توسط يک زبان طبيعی انساني است. به تعريف دقيقتر پردازش زبانهای طبيعی عبارت است از استفاده از رايانه به منظور پردازش زبان گفتاری و نوشتاری. پردازش زبانها و مکالمات طبيعي يکي از اموري است که با ورود فناوري رايانهاي به زندگي بشر مورد توجه بسياري از دانشمندان قرار گرفته است. حتي انديشه‌اي که تورينگ از ماشين هوشمند خود و تعريفي که او از هوش مصنوعي داشت، در مرحله اول مربوط به پردازش زبان طبيعي مي‌شد.

ادامه مطلب: وب معنایی

کاوشگر‌ها‌‌ی وب معنایی

هدف از یک کاوشگر وب معنایی، کشف اسناد وب معنایی و جمع آوری داده‌های آنها می باشد. برای این منظور می‌توان از کاوشگر‌های وب سنتی استفاده کرد. اما آنها تنها به متن صفحات وب توجه دارند و محتوای معنایی صفحه را در نظر نمی گیرند. از سوی دیگر، از آنجایی که بیشتر اسناد وب به فرمت HTML هستند، کاوش داده‌های معنایی تنها بر روی زیر مجموعه کوچکی از کل وب متمرکز خواهد بود.

ادامه مطلب: کاوشگر‌ها‌‌ی وب معنایی

ترجمه ماشینی مبتنی بر آنتولوژی

ترجمه ماشینی به عنوان یک کاندید جدی در تصاحب اولین جایگاه در میان 10 فناوری برتر دنیا که مدعی اند می توانند دنیا را به طور اساسی دچار تحول نمایند مدتهاست که مطرح بوده و دانشمندان و نظریه پردازان علوم مربوط به زبان شناسی و فنون مهندسی رایانه راهکارهای مشترک و متنوعی را برای حل مساله ترجمه ارایه نموده اند. با ظهور پدیده اینترنت و برداشته شدن موانع ارتباطی میان ملت ها، این موضوع بیش از پیش، مورد تقاضای ملل گوناگون،شامل گویش ها و فرهنگ های مختلف بوده است.

ادامه مطلب: ترجمه ماشینی مبتنی بر آنتولوژی

خانه گزارش های فنی